Хронологія розвитку зін-культури в Україні та Сполучених Штатах Америки
DOI:
https://doi.org/10.31866/2617-7951.4.2.2021.246833Ключові слова:
зін, самвидав, журнал, альтернативні медіа, підпільна преса, дисиденти, графічний дизайнАнотація
Метою статті є дослідження такого дизайн-явища як «зін» в аспекті з’ясування етимології назви та її синонімічної варіативності в англійській та українській мовах. Основну увагу приділено упорядкуванню і систематизації хронології становлення зін-культури в Україні та Америці від перших носіїв ідеї поширення лімітованих видань до сьогодні. Розвиток зін-культури у зазначених регіонах відбувався паралельними шляхами з набуттям оригінальності залежно від соціокультурної ситуації і технічного прогресу. Дотримання встановленої мети передбачає дослідження можливостей використання зінів у суспільстві, зокрема в сучасній Україні. Наразі самвидав інтегрувався в нову культуру і стає частиною сучасних мистецтва та літератури. Методологія дослідження. Для здійснення цього дослідження застосовано метод аналізу, порівняння та узагальнення документалістики розвитку зін-культури та її наукової аналітики. Наукова новизна. У статті проведено огляд паралельного формування зін-культури в Україні та Америці. На основі аналізу різних точок зору щодо етапів розвитку зінів та значущих подій, що на це вплинули, запропоновано авторську хронологію, структуровану за трьома критеріями – мета і контент, технічний прогрес, інституалізація зін-культури. Висновки. В статті надано огляд історичних передумов походження термінів «зін» та «самвидав», що дозволив виявити змістову подібність термінів «зін» та «журнал». Водночас, очевидними стають унікальні властивості зіну як об’єкту з дозволом на автентичне (нецензуроване) висловлювання, вільного від комерції, незалежного від поширених естетичних, лінгвістичних та орфографічних стандартів, сповненим унікальної можливості транслювати креативність та інновації. З’ясовано, що «зін» – це визнана категорія видань, яку ряд науковців та практиків прагнули виокремити як самостійний вид дизайну. Зіни спираються на велику історію незалежних, альтернативних і часом радикальних видань, яка розпочалася задовго до того, як перші зіни з’явилися в 1930-х рр. Протягом попереднього століття вони еволюціонували разом із громадами, які їх виробляли, та новими технологіями, які стали доступними.
Посилання
Bazhan, O. H. (2012). Samvydav [Self-published]. In V. A. Smolii (Ed.), Entsyklopediia istorii Ukrainy [Encyclopedia of the History of Ukraine] (Vol. 9, p. 431). Naukova dumka [in Ukrainian].
Blandy, D. (2002). Zines Timeline compiled. http://defenseof.voelkermorris.com/zine_time.html [in English].
Bricklin, D. (2002) Pamphleteers and Web Sites. http://www.bricklin.com/pamphleteers.htm [in English].
Dodge, C. (1995). Pushing the Boundaries: Zines and Libraries. Wilson Library Bulletin, 69(9), 26–30 [in English].
Drucker, J. (1995). The Century of Artists’ Books. Granary Books [in English].
Duncombe, S. (1997). Notes From Underground : Zines and the Politics of Alternative Culture. Verso [in English].
Friedman, R. S. (2002). A brief history of zines. http://www.zinebook.com/directory/zine-history.html [in English].
Kipiani, V. (2011, April 7). Samvydav yak sproba protystoiaty tsenzuri [Samvydav as an attempt to resist censorship]. MediaSapiens. http://osvita.mediasapiens.ua/mediaprosvita/master_clas/vakhtang_kipiani_samvidav_yak_sproba_protistoyati_tsenzuri/ [in Ukrainian].
Obertas, O. (2010). Ukrainskyi samvydav [Ukrainian self-published] [Monograph]. Smoloskyp [in Ukrainian].
Perkins, S. (1992). Science Fiction Fanzines. http://www.zinebook.com/resource/perkins.html [in English].
Piepmeier, A. (2009). Girl Zines: Making Media, Doing Feminism. NYU Press [in English].
Raymond, J. (2003). Pamphlets and Pamphleteering in Early Modern Britain. Cambridge University Press [in English].
Todd, M., & Watson, E. (2006). Whatcha Mean, What’s a Zine?: The Art of Making Zines and Minicomics. Houghton Mifflin Harcourt [in English].
Vyshneva, E. (2018). Samvydav i zin-kultura v Ukraini: svoboda tvorchosti i nezalezhnist [Samvydav and zin-culture in Ukraine: freedom of creativity and independence]. LB.ua. https://lb.ua/culture/2018/12/10/414567_samizdat_zinkultura_ukraine.html [in Ukrainian].
Wertham, F. (1973). The World of Fanzines: A Special Form of Communication. Southern Illinois University Press [in English].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторські права на статтю та одночасно надають журналу право його першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану статтю з обов’язковим посиланням на її авторів та першу публікацію.
Журнал дозволяє авторам зберігати авторські права і права на публікації без обмежень.
Автор опублікованої статті має право поширювати інформацію про неї та розміщувати посилання на роботу в електронному репозитарії установи.