Адаптація освітньої програми «рисунок і живопис» до умов воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.31866/2617-7951.5.2.2022.266902Ключові слова:
воєнний стан, online-формат, рисунок і живопис, творчість, методика викладання, творча особистість, художній образАнотація
інновацій педагогічного підходу до викладання дисципліни «Рисунок і живопис», що стали швидкою реакцією на зміни соціальної реальноcті через вторгнення рф в Україну. Для продовження навчального процесу автором статті була оновлена та адаптована до екстремальних умов воєнного часу навчальна програма згаданої дисципліни. В статті розглядаються причини оновленої методики викладання та результати інновацій. Методи дослідження. В роботі над статтею застосовано емпіричний метод і метод педагогічного експерименту, а також аналіз та синтез. Викладено результати оновленої методики навчання рисунку і живопису на основі аналізу соціальної реальності та узагальнення психологічних порад щодо поведінки та ментального здоров’я цивільного населення. Наукова новизна роботи полягає у фіксації досвіду реалізації програми дисципліни «Рисунок і живопис», адаптованої до умов воєнного стану. Розглянуто специфічні зв’язки психологічних і практичних проблем, які масштабно постали сьогодні перед викладачем і студентами. Встановлено ефективність нового структурування навчальної програми в умовах кардинального переведення занять в online-формат. Висновки. Продовження освітнього процесу в періоди соціальних катаклізмів, навіть таких як війна, – обов’язок і науково-педагогічних працівників, і здобувачів вищої освіти. Проте стресова ситуація змушує шукати нові форми взаємодії викладача і студента. Відповідно, програму дисципліни «Рисунок і живопис» було скориговано – натурні академічні постановки замінено комплексом більш самостійних творчих завдань, які не потребують постійного контакту студента з викладачем в аудиторії. Мета оновленого online-курсу з рисунку і живопису – освоєння студентами різних засобів візуального викладу своїх ідей, вивчення всіх етапів роботи, від концепції твору – до вибору формату композиції та створення оригінального і виразного графічного образу. Оновлений курс дисципліни орієнтований на розвиток здатності виходити за межі стереотипних асоціацій і працювати з широким образним діапазоном. Проведений педагогічний експеримент дозволяє стверджувати, що індивідуалізований процес виконання творчих завдань в достатньо широких тематичних межах сприяє розвитку креативного аналітичного мислення, активізує творчі здібності студентів і формує інтелектуальний підхід до навчання, мотивації та професійних цінностей.
Посилання
Havrylova, L. (2022, March 5). Psykholohiia voiennoho chasu: shcho robyty z viinoiu vseredyni nas [The Psychology of Wartime: What to do with the War within Us]. Ukrinform. https://cutt.ly/JVhHEnc [in Ukrainian].
Kostenkova, S. (2022, March 10). Psykholohichnyi front: pro pochuttia provyny v umovakh viiny rozpovila Oksana Matlasevych [Psychological Front: Oksana Matlasevich Spoke about Feelings of Guilt in War Conditions]. The National University of Ostroh Academy. https://www.oa.edu.ua/ua/info/news/2022/10-03-01 [in Ukrainian].
Kryvopyshyna, O. A. (Comp.). (2009). Psykholohiia tvorchosti [Psychology of Creativity]. Sumy State University Publishing House [in Ukrainian].
Osvitnii ombudsmen Ukrainy. (2022, May 26). Osvitnii henotsyd – skladova rosiiskoho henotsydu ukrainskoho narodu [Educational Genocide is a Component of the Russian Genocide of the Ukrainian People]. https://cutt.ly/jVhKckX [in Ukrainian].
Pekariuk, R. (2022, May 31). Samodopomoha pid chas viiny: yak ne ziity z rozumu [Self-Help During Wartime: How not to go Crazy]. Ukrainska pravda. https://life.pravda.com.ua/columns/2022/05/31/248869/ [in Ukrainian].
Sviezhentseva, I. (2022, April 23). "Dali bude krashche", – viiskovyi psykholoh pro pidtrymku psykholohichnoho stanu pid chas viiny ["It will be Better in the Future", – a Military Psychologist on Maintaining the Psychological State During the War]. Suspilne. https://cutt.ly/TVkC2O5 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторські права на статтю та одночасно надають журналу право його першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану статтю з обов’язковим посиланням на її авторів та першу публікацію.
Журнал дозволяє авторам зберігати авторські права і права на публікації без обмежень.
Автор опублікованої статті має право поширювати інформацію про неї та розміщувати посилання на роботу в електронному репозитарії установи.