Міжнародний та національний досвід відновлення міст після війн на базі дослідження родинного архіву архітектора Бориса Приймака
DOI:
https://doi.org/10.31866/2617-7951.7.2.2024.315468Ключові слова:
архітектура Києва, відновлення міст після воєнних дій, містобудівельні рішення, міжнародний досвід відбудови міст, національний досвід відбудови міст, війна, Борис ПриймакАнотація
Метою даної статті є виклад результатів документальної фіксації раніше недослідженої частини архівних матеріалів родини видатного українського архітектора Бориса Приймака про його закордонний досвід у складі архітектурних делегацій та основні наративи, які мають закладатися в проєкти містобудівельних рішень українських міст, а саме Києва. Також мета полягає в оцінці важливості цих матеріалів для вирішення сучасних проблем, які стосуються відбудови та розбудови міст не тільки в результаті російської навали, але і як безумовно необхідних для впровадження в життя ідей «щасливих міст». Методи дослідження передбачають поєднання мистецтвознавчого та історичного аналізу невідомої частини документально-архівних матеріалів родини Бориса Приймака. Наукова новизна цієї розвідки полягає у введенні до наукового обігу раніше не описаного прецеденту участі українського архітектора у міжнародному проєкті (а саме – в закордонних архітектурних зборах у Парижі у 1956 та 1966 рр.); а також – в актуалізації містобудівних поглядів Бориса Приймака в загальносвітовому розрізі, як під час його головування містом Києвом (1955 – 1973 рр.), так і зараз – для відновлення та розбудови міст, пошкоджених війною, з урахуванням його основних теоретичних тез. Вперше оприлюднено фото із приватного родинного архіву. Висновки. У результаті проведеного мистецтвознавчого аналізу встановлено необхідність вивчення існуючих архівних матеріалів родини Бориса Приймака в розрізі бачення не тільки історичного розвитку української архітектури, але й як основи сучасного підходу до містобудівництва в Україні та за кордоном. Доведено, що попри ізольованість радянського художнього середовища від світових мистецьких течій дозованої інформації, яка надходила із країн Заходу, Борису Приймаку та деяким іншим українським архітекторам вистачало для власних інтерпретацій найкращих з побачених закордонних зразків як у галузі архітектури окремих будівель, так і в упровадженні прогресивних містобудівельних ідей, співзвучних з міжнародними. Зроблено ще один крок для фіксації належного місця Бориса Приймака в пантеоні видатних архітекторів України.
Посилання
C`est un conte de fees d`aujourd`hui Deux demoiselles et une eglise font naitre un Nouveau Paris [It's a modern-day fairy tale, Two young ladies and a church give birth to a New Paris]. (1966). Paris Match, 892, 15–29 [in French].
Chemin, A. (2024, May 24). A vendre: Hôtel Ukraine, Kiev, 363 chambres à partir de 23,5 millions d’euros [For sale: Kyiv's hotel Ukraine, a €23.5 million property that could help fund the war effort] [Image] (G. Herbault, Photograph). Le Monde. https://www.lemonde.fr/m-le-mag/article/2024/05/24/l-hotel-ukraine-de-kiev-a-vendre-pour-financer-l-effort-de-guerre_6235125_4500055.html [in French].
Lypa, K. (2024). Istoriia arkhitekturnykh styliv, velykykh i ne duzhe [A history of architectural styles, great and not so great]. Vikhola [in Ukrainian].
Markovskyi, A. I. (2020). Vid modernu do modernizmu: try etapy arkhitektury Kyieva [From modern to modernism: Three stages of Kyiv architecture]. Lopatina O. O. [in Ukrainian].
New European Bauhaus. (n.d.). Home. Retrieved September 20, 2024, from https://new-european-bauhaus.europa.eu/index_en [in English].
New Leipzig Charter – The transformative power of cities for the common good. (2020, December 8). European Commission. https://ec.europa.eu/regional_policy/whats-new/newsroom/12-08-2020-new-leipzig-charter-the-transformative-power-of-cities-for-the-common-good_en [in English].
Osnovni idei proiektu "Paris2" [The main ideas of the "Paris2" project]. (n.d.). In the family archive of B. Pryimak [in Ukrainian].
Pryimak, B. I. (1961). Misto krokuie v maibutnie [The city is stepping into the future]. Kyivske oblasne knyzhkovo-hazetne vydavnytstvo [in Ukrainian].
Ruzhytska, O. (2024, June 9). Shcho svitovi eksperty radiat Ukraini dlia uspishnoi vidbudovy [What world experts advise Ukraine for successful reconstruction]. Sil Media. https://sil.media/p/shcho-svitovi-eksperti-radiat-ukrayini-dlia-uspishnoyi-vidbudovi-820572-11330 [in Ukrainian].
Skotnikova, O. (2022, July 2). Frantsiia proponuie vidbuduvaty Borodianku, yak pryntsypovo nove mistechko, – prezydentka rehionu Il-de-Frans [France offers to rebuild Borodianka as a fundamentally new town – The president of the Ile-de-France region]. Vechirnii Kyiv. https://vechirniy.kyiv.ua/news/68455/ [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторські права на статтю та одночасно надають журналу право його першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану статтю з обов’язковим посиланням на її авторів та першу публікацію.
Журнал дозволяє авторам зберігати авторські права і права на публікації без обмежень.
Автор опублікованої статті має право поширювати інформацію про неї та розміщувати посилання на роботу в електронному репозитарії установи.